lapsi juoksee käytävällä
lapsi juoksee käytävällä

Julkinen sektori ja oppilaitokset

Kaupunkien ja kuntien tilankäytössä korostuvat turvallisuus sekä tehokkuus

Koulut, liikuntahallit, kirjastot ja kulttuuritalot suunnitellaan 2020-luvulla moderneiksi monikäyttötiloiksi, jotka palvelevat useita eri käyttäjäryhmiä varhaisesta aamusta myöhäiseen yöhön. Kaiken täytyy toimia sujuvasti ja turvallisesti, ilman että paikalle tarvitaan talonmiestä tai vahtimestaria.

Niemi Campus toimii 24/7-periatteella

Lahden ammattikorkeakoulun modernin oppimisympäristön turvallisuuden ja kulkemisen kokonaisuutta hallitaan ABLOY OS -järjestelmällä

Korkea käyttöaste asettaa vaatimuksia sekä tiloille että kulunvalvonnalle

Tilojen käytön tehostamisessa kiinnitetään jatkuvasti enemmän huomiota muunneltavuuteen ja joustavuuteen. Suunta korostuu erityisesti opetustiloissa. Oppimisympäristöksi tahdotaan suurta avointa tilaa, jota muunnellaan siirrettävillä seinillä sekä muilla elementeillä. Samalla ovet tahdotaan pitää lähtökohtaisesti kiinni, ylimääräiset henkilöt ulkopuolella ja turvata oppilaiden sekä henkilökunnan turvallisuus myös yllättävissä tilanteissa.

Monenlaisia vaihtoehtoja sujuvaan kulunhallintaan

Ihmisten lisäksi myös tavaravirrat liikkuvat suurissa kauppakeskuksissa ympäri vuorokauden. Tavarantoimitusten on onnistuttava jouhevasti, vaikka toimittaja vaihtuisi lennosta. ABLOY OS:n mobiiliavaus-ominaisuudella pääsyyn oikeuttavan tunnisteen voi jakaa helposti kuljettajan älypuhelimeen.

Sujuvasti toimivan ja helposti hallittavan kiinteistön avaintekijöiksi nousevat kulkeminen, seuranta ja kulkuoikeuksien jako. ABLOY-tuotevalikoiman laajuus antaa mahdollisuuden ratkaista käyttäjien tarpeet tehokkaasti monenlaisilla tavoilla. Hallitun iltakäytön avaimetonta vaihtoehtoa edustaa skaalautuvan ABLOY OS -järjestelmän mobiiliavaus-ominaisuus, jossa kulkutunniste lähetetään käyttäjän älypuhelimeen.

Referenssit

  • Helsingin Musiikkitalo

    Helsingin  Musiikkitalossa on 1600 ovea. Lukitusjärjestelmän ja door opening -ratkaisun suunnittelu oli haaste, jota Abloy lähti ratkaisemaan.

  • LAB-ammattikorkeakoulu

    Turvallisuus edellä tulevaisuuteen. Yksi järjestelmä koko kiinteistön kulunvalvontaan ja turvallisuuden hallintaan.

Tuotteet

  • ABLOY OS

    Yksi järjestelmä turvallisuuden hallintaan.

  • PROTEC² CLIQ

    Hallitse lukitusta, avaimia ja kulkuoikeuksia joustavasti etäkulunhallinnan avulla.

  • Yale Code Handle

    Koodipainike helpottaa omaa kulkuasi ja kulunohjausta.

Ota yhteyttä!